שלושת העקרונות של עיצוב פנים
בלוג

שלושת העקרונות של עיצוב פנים

בית אשר הינו מעוצב להפליא לא רק מתפקד טוב, אלא הוא יוצר מצב רוח או תחושה ומראה לראווה את אישיות המשפחה שגרה בה. תשומת הלב לשלושת המרכיבים החשובים הללו – פונקציה, מצב רוח ואישיות – תבטיח לכם הצלחה בפרויקט עיצוב הפנים שלכם.

 

לפני שאתם פונים לעיצוב עצמו, הקדישו זמן לחשוב על המשפחה שלכם ואיך אתם חיים. חפשו אחר כתבי עת לקבלת השראה ושלפו משם רעיונות שפונים אליכם. איספו דברים מרחבי הבית שגורמים לכם להרגיש טוב ולימדו אותם בזהירות כדוגמת רמזים צבעוניים ואולי רמז למצב הרוח שאתם מחפשים בביתכם. זוהי תחילתו של אזור מגורים מתוכנן ומעוצב היטב.

לגבי השאר, נתחיל בפונקציה.

 

פונקציה

עיצוב הוא יותר מסתם מראה – זה גורם לחדר לעבוד באמת בשבילכם. כך תוכלו לעשות זאת, מרכיב אחר מרכיב:

 

נקודת המוקד: לפעמים בחדרים יש מוקדים טבעיים (מקומות שהעיניים נודדות אליהם מיד עם הכניסה לחדר) – אח, חלון מפרץ עם נוף, אולי אפילו ארון ספרים מובנה. אם אין לחדר מוקד שכזה,  צרו אחד עם יצירת אמנות דינאמית או שטיח צבעוני.

 

הרהיטים: קבעו האם הרהיטים מספקים את הפונקציות שתכננתם לחדר. אם יצירה לא עובדת או אם היא גדולה מדי או קטנה מדי לגודל החדר, היפטרו ממנה והחליפו באותה למען משהו אחר ברחבי הבית שעשוי להתאים יותר.

 

התאורה: יש לבחור תאורה לפונקציות החדר כמו גם להתאמה חזותית. כל משימה תדרוש תאורה ישירה ממנורה או אורות עקיפים שפשוט מאירים את החדר לשיחה או לצפייה בטלוויזיה. תאורת מבטא – כתמי רצפה, תאורת מסלול או זרקורים שקועים – משפרים את פרטי המרקם, הצבע והחדר.

 

סידור הרהיטים: ציירו את החדר שלכם על נייר גרף. מדדו וסמנו שקעים ומתגים חשמליים, פתחי אוורור, חלונות ודלתות. מדדו את הרהיטים שלכם והניחו אותם בתוכנית הקומה. באופן כללי, פריטי הריהוט העיקריים מופנים אל נקודת המוקד, ושומרים על דפוסי התנועה העיקריים פתוחים. מלאו מקומות שתרצו שיהיו לכם ואולי אינם זמינים כעת. הקפידו לאזן בין חלקים גבוהים ונמוכים, כמו גם חלקים כבדים וקלילים ברחבי החדר.

 

מצב רוח

מצב הרוח או התחושה של החדר נוצרים על ידי בחירת הצבעים, סגנון הריהוט, כמות המרקם והתבנית שאתם בוחרים וכן האביזרים שלכם. מכיוון שיש כל כך הרבה מה לחשוב עליו בעת יצירת מצב רוח, הקמת נושא באמצעות בחירת קטע השראה יכולה להפוך את החלק הזה של פרויקט העיצוב להרבה יותר מהנה ומעניין. להלן הגורמים שעליך לטפל בהם בעת הגדרת מצב רוח:

 

יצירת ההשראה: הדרך הקלה ביותר לעיצוב היא להתחיל עם מקור השראה כלשהו. כרית דקורטיבית, צעיף אהוב ואפילו צילום מגזינים הם מקומות טובים להתחיל. בחרו את חתיכת ההשראה שלכם בתבונה, והיו בטוחים שזה  יגרום לכם להרגשה טובה כשאתם מסתכלים על זה. זה הבסיס לבחירת הנושא, הצבעים, הדפוסים והמרקמים שלכם.

 

נושא: נתחו את חתיכת ההשראה שלכם והעניקו לה שם כללי. לדוגמה, כרית נקודה עם עיצוב בוטני על רקע שחור עשויה לעורר כותרת כמו "גן בוטני רשמי". העלו כל מיני רעיונות תומכים אשר יתאימו לנושא זה. הדפסים בוטניים, קירות מפוספסים, ירקות וצבעים פרחוניים, בדים ורהיטים פורמליים, יער כהה ומבטאים שחורים כולם מתאימים לנושא הספציפי הזה.

 

רמזים צבעוניים: צבע צריך תמיד לתמוך בנושא. פעמים רבות, הצבעים המתאימים ביותר נמצאים בדפוסים ובעיצוב של יצירת ההשראה שלכם. באופן כללי, עדיף לבחור שלושה צבעים בחדר: צבע דומיננטי, המשמש לקירות, שטיחים ורקעי בד; צבע משני שנמצא ברחבי החדר בבדים ואביזרים; וצבע מבטא, המשמש במשורה כדי להעניק אנרגיה והתרגשות לחדר.

 

דפוסים: פסים, נקודות, פרחים משובצים הם רק כמה מהדפוסים שיש לקחת בחשבון כשאתם ממשיכים לתמוך בנושא שלכם. זה בסדר לערבב תבניות כל עוד אתם עושים שלושה דברים:

  • שימרו על צבע רקע זהה.
  • וודאו שכל התבניות חולקות את אותם הצבעים.
  • שימרו על קנה המידה או בגדלים של התבניות.

מרקם: יותר מדי חפצים חלקים ומבריקים או יותר מדי מרקם כפרי הופכים למייגעים. השתמשו במגוון כדי שהחדר יהיה מעניין. אפילו תבנית יכולה לשמש כמרקם. הדפסים רבים נראים בממדים ולכן מוסיפים עומק לסכימת הקישוט. דוגמא לכך ניתן למצוא בעיצוב שעשינו בחברת https://www.mco.co.il/

 

ריהוט: מלבד היותו פונקציונאלי, הריהוט שלכם ממלא תפקיד חשוב בתמיכה בנושא שלכם. חלקים מסוימים עשויים לתפקד היטב אך הסגנון או הצבע שלהם עשויים להתבלט יתר על המידה. נסו לשלב רהיטים עם כיסויים, מפות שולחן או צבע

 

אישיות

הנה ההזדמנות שלכם להדגיש את החותמת האישית שלכם על חדר מתוכנן היטב. להלן כמה אסטרטגיות:

 

אביזרים נלווים: תמונות, אגרטלים, כריות ושטיחים בשטח הם כולם חלק בלתי נפרד מתכנית עיצוב נהדרת. באופן כללי, עליהם לתמוך בנושא שלךכם, אך לאפשר כאן יותר גמישות; מסגרת תמונה עתיקה יכולה להוסיף מגוון נפלא לחדר עכשווי. אביזרים ממוקמים על קירות, ריהוט, שולחנות כתיבה ורצפות; ציורים ותמונות או כריות.

 

הבלתי צפוי: העניין לא צריך להיות גחמני; זה פשוט יכול להיות משהו לא צפוי בחדר, כמו תקרה צבועה בהיר.

Previous Post

מאמרים נוספים